Port-a-Cath (PAC)

Hier leest u meer over een Port-a-Cath. Een Port-a-Cath noemen we ook wel een PAC. Een PAC is bedoeld voor mensen bij wie het lastig is om een infuus te prikken en die lange tijd medicijnen krijgen, zoals chemotherapie. Een PAC is ook bedoeld voor mensen die chemotherapie krijgen via een folfusor pomp en hiermee naar huis gaan.

Lees meer

Translate instructions

Our website has a translation option, which works on desktop computers and laptops. Follow the instruction below to translate the text:

1. Select the text you want to translate with your mouse or touchpad.

2. Choose ‘Vertalen’ with your mouse or touchpad.

3. Select the language you prefer.

4. You can read and/or listen to the translated text.

5. If a text is long, you cannot translate it all at once. Translate the text in sections instead.

Afspraak en contact

Polikliniek interne oncologie-hematologie
HMC Antoniushove 088 979 43 34
ma t/m vr van 08.00 – 16.30 uur

Dagbehandeling oncologie en hematologie
HMC Antoniushove 088 979 69 60
ma t/m vr van 08.00 – 16.30 uur

Voor spoed buiten kantoortijden:
088 979 45 10
Avond, nacht, weekend of feestdagen

U kunt ook mijnHMC gebruiken voor een e-consult of e-recept

Locatie

Polikliniek interne oncologie

Adres

HMC Antoniushove

Bewegwijzering

begane grond, route rood

Sluiten

Sluiten

Dagbehandeling oncologie en hematologie

Adres

HMC Antoniushove

Bewegwijzering

2e etage, route groen

Sluiten

Sluiten

Ankers

Use quicklinks to navigate to sections of the page quickly

Over Port-a-Cath (PAC)

Hier leest u meer over een Port-a-Cath. Een Port-a-Cath noemen we ook wel een PAC. Een PAC is bedoeld voor mensen bij wie het lastig is om een infuus te prikken en die lange tijd medicijnen krijgen, zoals chemotherapie. Een PAC is ook bedoeld voor mensen die chemotherapie krijgen via een folfusor pomp en hiermee naar huis gaan.

Wat is een PAC?

Een PAC is een systeem dat onder de huid zit. Het systeem bestaat uit een klein kastje met een slangetje eraan. (Zie afbeelding links).
De arts brengt het slangetje in een grote ader onder het sleutelbeen. Hiervoor maakt de arts een klein sneetje.
De arts plaatst het kastje iets lager onder de huid. Op deze plek blijft een klein litteken zichtbaar van een paar centimeter.

De arts plaatst de PAC meestal onder narcose. U slaapt dan helemaal. Soms doet de arts dit onder een roesje (licht slaapmedicijn) met een plaatselijke verdoving.
U kunt met de vaatchirurg bespreken hoe het bij u gebeurt.

In het kastje zit een membraan (een speciaal stukje rubber).
Op de Dagbehandeling prikt een verpleegkundige dit membraan aan met een speciale naald. Daarna neemt de verpleegkundige bloed af of sluit een infuus (slangetje) aan. (Zie afbeelding rechts).

PAC: afbeelding links Het systeem bestaat uit een klein kastje met een slangetje eraan. Afbeelding rechts: de verpleegkundige neemt bloed af of sluit een infuus (slangetje) aan.

Na het inbrengen

  • U kunt een beetje spierpijn krijgen en een stijf gevoel in uw schouder, aan de kant waar de PAC zit. U mag hiervoor paracetamol nemen.
  • Laat de pleister 24 uur zitten.
  • U mag de eerste 2 weken na het inbrengen niet in bad, zwemmen of zwaar lichamelijk werk doen.
  • Na het genezen van de wondjes mag u weer alles doen. U hoeft geen speciale maatregelen te nemen.
  • De hechtingen lossen vanzelf op.
  • U kunt zonder problemen door beveiligingspoortjes, bijvoorbeeld in winkels of op luchthavens.
  • U kunt ook met de PAC zonder problemen in een MRI of CT-scan. Dit is veilig, ook al zitten er metalen onderdelen in.
  • U krijgt een implantatiebewijs. Hierop staan technische gegevens die belangrijk zijn als er iets aan de hand is. Draag dit bewijs altijd bij u. Heeft u het bewijs niet gekregen? Vraag er dan naar.
  • De PAC blijft zitten totdat uw behandeling klaar is, zelfs als dit een jaar of langer duurt. Daarna haalt de arts de PAC weer weg. Dit gebeurt meestal onder plaatselijke verdoving.
  • Gebruiken we de PAC een tijd niet? Dan spoelt de verpleegkundige deze elke 6 weken door. Dit voorkomt verstopping. Dit gebeurt bijvoorbeeld op de Dagbehandeling.

Complicaties

Elke ingreep kan medische problemen (complicaties) geven. Ook het inbrengen van een PAC. Wij doen er alles aan om de kans zo klein mogelijk te maken.

De meest voorkomende complicaties zijn:

  • De PAC laat los onder de huid.
  • De katheter raakt verstopt.
  • U krijgt een bloeduitstorting (blauwe plek).
  • U krijgt een infectie.
  • Er ontstaat een stolsel (trombose) in een ader.

Bel direct met het ziekenhuis als u 1 van de volgende klachten heeft:

  • De huid rondom de PAC is rood, warm, dik of er komt pus uit.
  • U krijgt koorts (38,5°C of hoger).
  • U voelt pijn en/of zwelling in de arm of in de hals.
  • U denkt dat de PAC verschoven is.
  • U bent ineens benauwd en kunt moeilijk ademhalen.

Wie belt u?

  • Tijdens kantoortijden:
    • Polikliniek Vaatchirurgie: 088 979 43 59
    • Polikliniek Oncologie-Hematologie: 088 979 43 34
  • Buiten kantoortijden:
    • Verpleegafdeling H2A groen: 088 979 45 10