Financiering rond: groen licht voor start bouwprogramma HMC

Translate instructions

Our website has a translation option, which works on desktop computers and laptops. Follow the instruction below to translate the text:

1. Select the text you want to translate with your mouse or touchpad.

2. Choose ‘Vertalen’ with your mouse or touchpad.

3. Select the language you prefer.

4. You can read and/or listen to the translated text.

5. If a text is long, you cannot translate it all at once. Translate the text in sections instead.

28 april 2023

Haaglanden Medisch Centrum (HMC)  heeft van de banken groen licht gekregen voor het Integraal Huisvestingsplan (IHP). Met de toegezegde financiering van meerdere banken is een definitieve stap gezet om de vernieuwbouwplannen van HMC te realiseren en de eerste fase van het bouwprogramma officieel te starten.

HMC vernieuwt de komende jaren zijn locaties. In het huisvestingsplan dat hiervoor is gemaakt staat hoe HMC de ziekenhuislocaties vernieuwt en wat er nodig is aan voorzieningen om onze patiënten ook in de toekomst de beste zorg te kunnen bieden. In de zomer van 2022 keurde de raad van toezicht van HMC het Integraal Huisvestingsplan (IHP) definitief goed. Eerder hadden alle vertegenwoordigers van collega’s en patiënten al met het plan ingestemd.

Zorg van ziekenhuis tot huis

HMC biedt zorg op verschillende plekken in de regio Haaglanden: in het ziekenhuis, in de huisartsenpraktijk, in de wijken en thuis. Elke plek heeft een eigen rol om aan de toekomstige zorgvraag te voldoen. In het huisvestingsplan staat hoe HMC zijn drie ziekenhuislocaties vernieuwt: HMC Antoniushove, HMC Bronovo en HMC Westeinde. Uitgangspunt blijft dat HMC op termijn toewerkt naar twee hoofdlocaties: HMC Antoniushove en HMC Westeinde.

De verwachting is dat de vraag naar de hoogcomplexe en acute zorg blijft groeien. Daarom vernieuwt en vergroot HMC in HMC Westeinde de intensive care. Ook komen in dit ziekenhuis extra operatiekamers en worden de verpleegafdelingen gemoderniseerd. Tot 2030 blijft HMC Bronovo, net als nu, open als weekziekenhuis. Ook na 2030 blijft HMC actief in de wijken Benoordenhout en Scheveningen. In HMC Bronovo vindt nu planbare zorg plaats. Dat zijn behandelingen en operaties die geen spoed hebben.

In HMC Antoniushove behandelen we patiënten met kanker en zorg die goed planbaar is. Hiervoor breiden we de operatiekamers uit, renoveren we het OK-complex en komen er meer faciliteiten voor dagbehandeling. Als de uitbreidingen in HMC Westeinde en HMC Antoniushove klaar zijn, verplaatsen we alle behandelingen waarvoor een operatiekamer nodig is of waarvoor patiënten in het ziekenhuis moeten overnachten van HMC Bronovo naar HMC Antoniushove én HMC Westeinde.

Zorgvuldig proces

Om het plan te kunnen financieren zijn de afgelopen maanden met verschillende banken uitgebreide gesprekken gevoerd om tot een akkoord te komen. “Dat is een zorgvuldig proces geweest” vertelt David Voetelink, lid van de raad van bestuur van HMC. “We hebben goed en vooral met elkaar over het IHP nagedacht zodat we als topklinisch ziekenhuis goed voorbereid zijn om de zorg van de toekomst toegankelijk en betaalbaar te houden.”

De totale financiering voor het IHP bedraagt 210 miljoen euro voor twee fases. De totale voorgenomen investering bedraagt 421 miljoen euro. Het verschil tussen beide bedragen wordt door HMC ingebracht. Voetelink: “We zijn enorm blij met het vertrouwen van de banken voor onze plannen. Met het akkoord voor de financiering, hebben we een belangrijke stap gezet in onze ambities.”

Nieuwe fase: bouwprogramma

Met het akkoord van de banken, gaat HMC een nieuwe fase in. Het IHP is definitief afgerond en de start van het bouwprogramma kan officieel beginnen. Martijn Wiesenekker, de opvolger van David Voetelink als de nieuwe financieel bestuurder van HMC: “Het plan is al geruime tijd klaar en daar kunnen we trots op zijn. Het is een mooie basis om nu letterlijk op verder te bouwen. Ik wil daar al onze collega’s nogmaals enorm voor bedanken. Nu kunnen we echt de volgende fase ingaan en aan de slag met het bouwprogramma om de vernieuwbouw in HMC vorm te geven.”

Keuze architect

Het vernieuwen van de IC en de OK heeft in het bouwprogramma de eerste prioriteit. Daarvoor worden nu eerst programma’s van eisen afgerond waarin de voorwaarden staan waar de vernieuwbouw op deze afdelingen aan moet voldoen.

Daarnaast volgt binnenkort de keuze voor een architect en installatieadviseur. “Het bepalen van onze samenwerkingspartners is een belangrijke keuze,” zegt Wiesenekker. “En die maken we daarom ook weer met veel zorg en inspanning, en met behulp van verschillende collega’s in HMC. Samen maken we HMC klaar voor de toekomst.”

HMC Bouwt: de vastgoedvernieuwing bij HMC op een rij

HMC Antoniushove

  • Uitbreiding en renovatie van het OK-complex met extra operatiekamers en meer faciliteiten voor dagbehandeling.
  • Reguliere werkzaamheden aan het technische onderhoud.
  • In HMC Antoniushove en HMC Westeinde worden eerst de OK en klinische faciliteiten uitgebreid. Het renoveren of vernieuwen van poliklinieken, medische ondersteuning en andere zorgfuncties vindt daarna plaats.

HMC Bronovo

  • HMC Bronovo is, net als nu, tot in 2030 open als weekziekenhuis voor planbare zorg, poliklinische zorg en diagnostiek.
  • Als de uitbreidingen in HMC Westeinde en HMC Antoniushove klaar zijn, verplaatsen we alle behandelingen waarvoor een operatiekamer nodig is of waarvoor patiënten in het ziekenhuis moeten overnachten naar HMC Westeinde of HMC Antoniushove.
  • Op het moment dat deze klinische functies naar de andere locaties overgaan hebben we geborgd dat er altijd goede zorg in de omliggende wijken aanwezig is.
  • Samen met bewoners en zorgpartners, zoals huisartsen, fysiotherapeuten en thuiszorgorganisaties, zijn plannen ontwikkeld voor de realisatie van vernieuwend zorgaanbod, passend bij de wensen van patiënten. Hierin is ruimte voor zorg van medisch specialist tot huisarts. De zorgbehoefte van (kwetsbare) ouderen en patiënten met chronische aandoeningen krijgt in deze zorgfunctie en het nieuwe zorgaanbod speciale aandacht.
  • In 2022 is gestart met de implementatie van de ontwikkelde plannen, samen met de zorgpartners. Omdat locatie HMC Bronovo tot 2030 de functie als weekziekenhuis behoudt met alle huidige klinische, poliklinische en diagnostische faciliteiten, kan de implementatie van het nieuwe, innovatieve zorgconcept daar plaatsvinden.
  • Voor de periode vanaf 2030 en de wijze waarop de zorg voor de wijken Benoordenhout en Scheveningen wordt gehuisvest, wordt in fase 1 een plan opgesteld. Aan het einde van bouwfase 1 krijgen de poliklnische en diagnostische activiteiten vanuit HMC Bronovo een definitieve bestemming.

HMC Westeinde

  • Vernieuwen en vergroten van de Intensive Care en uitbreiden van het OK-complex met extra operatiekamers.
  • Extra voorzieningen voor de acute zorg zoals de realisatie van een spoedlift en een extra liftvoorziening naar het helikopterplatform
  • Moderniseren van de verpleegafdelingen en de centrale installaties.
  • De gevel van HMC Westeinde krijgt een ander aanzicht.
  • Het verbeteren van de parkeermogelijkheden. Samen met de gemeente Den Haag werken we aan een betere bereikbaarheid.

Het HMC Bouwprogramma loopt van 2023-2035. Fase 1 loopt van 2023 tot en met 2029. Halverwege fase 1, in 2026 evalueren we de eerste fase van dit traject.