15 jaar Neurovasculair Centrum: slagkracht in het hele zorgtraject

Translate instructions

Our website has a translation option, which works on desktop computers and laptops. Follow the instruction below to translate the text:

1. Select the text you want to translate with your mouse or touchpad.

2. Choose ‘Vertalen’ with your mouse or touchpad.

3. Select the language you prefer.

4. You can read and/or listen to the translated text.

5. If a text is long, you cannot translate it all at once. Translate the text in sections instead.

Dr. Jelis Boiten, vasculair neuroloog

14 oktober 2022

Het Neurovasculair Centrum van HMC bestaat 15 jaar. Om te vieren, maar vooral te delen wat we in die jaren allemaal hebben bereikt, vindt op vrijdag 14 oktober het symposium ‘acute neurovasculaire zorg anno 2022’ plaats. Alle zorgfasen passeren de revue. Dr. Jelis Boiten, vasculair neuroloog bij HMC vanaf het begin betrokken bij het centrum, kijkt naar de ontwikkelingen van de afgelopen jaren en hoe we klaar staan voor de toekomst.

Breed scala van specialisten
“Ik ben trots op waar we nu staan”, begint Boiten. “In 2007 is het neurovasculair centrum gestart als zorgvernieuwingsproject. Daarvoor boden we natuurlijk ook al de zorg, maar we wilden meer structuur aanbrengen en het centrum werd ingebed in de speerpunten van HMC. Mede door financiële ondersteuning van de zorgverzekeraars voor dit project hebben we onszelf goed op de kaart kunnen zetten. In de afgelopen 15 jaar zijn we uitgegroeid tot hét centrum van de regio voor alle specialistische zorg, met een toename van 400 naar ruim 1500 patiënten per jaar.”

“In de nieuwe structuur begonnen vasculair neurologen, vasculair neurochirurgen en de neuroradiologen nauw samen te werken, met ook betrokkenheid van vaatchirurgen”, blikt Boiten terug. “We hebben ondertussen een nog breder scala aan specialisten in huis op het gebied van neuro vasculaire aandoeningen, waardoor we alle behandelingen kunnen leveren. Dat is echt onze kracht. Door multidisciplinair samen te werken kunnen we snel de juiste zorg bieden en ook meer patiënten helpen.”

“Het Neuro Vasculair Centrum is nu onderdeel van het Neurocentrum.”, vervolgt Boiten. “Dit is de overkoepelende functie van alle neurologische en neurochirurgische behandelingsmogelijkheden binnen HMC. Neurovasculair is daar een onderdeel van. Ook in dit verband wordt natuurlijk ook steeds goed de samenwerking opgezocht.”

Dé plek voor specialistische ingrepen
“Daarnaast werken we samen met verschillende ziekenhuizen in de buurt. Patiënten die met een hersenbloeding binnen komen in bijvoorbeeld Gouda, met een groot risico dat ze achteruit kunnen gaan, worden direct naar ons doorgestuurd voor de acute behandeling door ons multidisciplinaire team. Ook voor specialistische ingrepen, zoals bijvoorbeeld trombectomie (red. verwijderen van een stolsel), zijn wij een belangrijk centrum. Daar hebben wij in ons ziekenhuis de juiste mensen voor in huis. Daarna vindt de rest van de behandeling en de nazorg weer plaats in het Groene Hart ziekenhuis. Ik ervaar dit als een echte win-win situatie van de juiste zorg op de juiste plek. Zo hebben we ook samenwerkingsverbanden met het LUMC en sindskort met het Reinier de Graaf ziekenhuis in Delft”

Goed op elkaar afgestemd
“Het symposium is een mooie reflectie van alles wat we doen op neuro vasculair gebied in HMC”, vervolgt Dr. Boiten. “We vinden het belangrijk om onze kennis te delen, zodat zowel mensen binnen als buiten ons ziekenhuis weten wat de mogelijkheden bij ons zijn, en dat patiënten met vaatproblemen bij ons op de goede plek zijn. De korte presentaties nemen je chronologisch mee in de verschillende zorgfasen. Ik vind het een heel mooi overzicht van de goede zorg die we patiënten bieden. Het laat zien hoe goed we bij HMC op elkaar zijn afgestemd.”

Reis langs alle zorgfasen
“We starten het symposium met een presentatie van twee ambulanceverpleegkundigen. Zij vertellen over het snel herkennen van een neuro vasculair probleem en de nauwe samenwerking met de opvang op de SEH. Want hoe eerder je erbij bent, hoe groter de kans op volledig herstel”, licht Boiten toe. “Bij de SEH kijkt een multidisciplinair team precies wat er aan de hand is. Vervolgens horen we over het radiologisch onderzoek, waar met behulp van CT angiografie en CT perfusie (bloedvatenonderzoeken met contrastvloeistof) ter plekke op de SEH het probleem wordt opgespoord. Daarna vertellen de interventionalisten over hun rol. Ook medicamenteuze behandelingen, zoals bloedverdunners, worden besproken tijdens het symposium. De volgende stap is de opname van de patiënt op onze net verbouwde neurocare afdeling. Hier zijn 8 bedden en een balie met monitoren om de patiënten beter in de gaten te kunnen houden na bijvoorbeeld een catheterbehandeling, carotisstenting bij een vernauwing van de halsslagader of operatie. Na het behandeltraject volgt de nazorg een van onze CVA verpleegkundigen vertelt over onzichtbare gevolgen. ”

“Daarnaast is een belangrijk onderdeel van het programma ons wetenschappelijk onderzoek in het neurovasculair centrum. Onderzoek geeft nog een extra boost aan verdere ontwikkelingen voor de toekomst.”

Slagkracht
“Voor de toekomst zien we binnen de radiologie ontwikkelingen waardoor we steeds meer patiënten kunnen behandelen. Voorheen behandelde we patiënten met een trombectomie alleen binnen 6 uur na de eerste verschijnselen. Tegenwoordig doen we dat binnen 24 uur, als de patiënt aan bepaalde voorwaarden voldoet op de CT scan. Zo bereidt het indicatiegebied zich alsmaar verder uit en kunnen we meer mensen helpen. Daarbij verfijnen we de behandeling steeds meer en blijven we kennis opdoen, waardoor we ook steeds meer patiënten effectiever kunnen behandelen. Zo voorkomen we dat iemand veel uitval overhoudt. Het doel is zoveel mogelijk mensen uit een verpleeghuis te houden, zodat ze gewoon naar huis kunnen. We hebben nu eenmaal te maken met een vergrijzing, waarbij het aantal mensen per jaar met een beroerte alleen maar zal toenemen. Wij hebben in de afgelopen 15 jaar de slagkracht opgebouwd om hier op voorbereid te zijn.”