Hoe was je dag

We vragen het aan radiotherapeut-oncoloog Stefan Hutschemaekers

Stefan: ‘Mijn beroep is technisch maar met veel zorg en aandacht voor de patiënt. Een behandeling met bestraling kan wel 6 tot 7 weken duren. In deze periode zie ik mijn patiënten regelmatig om de bijwerkingen van de bestraling te behandelen.”

Translate instructions

Our website has a translation option, which works on desktop computers and laptops. Follow the instruction below to translate the text:

1. Select the text you want to translate with your mouse or touchpad.

2. Choose ‘Vertalen’ with your mouse or touchpad.

3. Select the language you prefer.

4. You can read and/or listen to the translated text.

5. If a text is long, you cannot translate it all at once. Translate the text in sections instead.

Stefan Hutschemaekers

“Mijn vakgebied is een mooie combinatie tussen intensief contact met mijn patiënten én innovatieve techniek”

Stefan Hutschemaekers is radiotherapeut-oncoloog in het Radiotherapiecentrum van HMC Antoniushove. Een ander woord voor radiotherapeut is bestralingsarts. Het bestralen van tumoren is een hoofdonderdeel van de behandeling van kanker, naast opereren, immunotherapie en chemotherapie. Stefan begeleidt en behandelt patiënten met kanker in het hoofd-hals gebied.

Stefan: ‘Mijn beroep is technisch maar met veel zorg en aandacht voor de patiënt. Een behandeling met bestraling kan wel 6 tot 7 weken duren. In deze periode zie ik mijn patiënten regelmatig om de bijwerkingen van de bestraling te behandelen.”

Hoe ben je vandaag je dag begonnen?

“Mijn dag in HMC Antoniushove begint om 08.00 uur. Ik woon in Rotterdam en vandaag ben ik met de fiets gekomen. Dat is bijna 30 kilometer. Ik had wind tegen dus ik hoop straks op wind mee. Vanochtend had ik ‘kijkpoli. Dat betekent dat ik mijn patiënten zie die gestart zijn met de bestraling. Het hoofd-hals gebied is kwetsbaar, daar zitten je speekselklieren, slikspieren, smaak, reuk en stembanden. Ik hou alle bijwerkingen die mijn patiënten krijgen van de bestraling goed in de gaten en behandel deze waar dit kan. Ik werk daarbij samen met onze diëtist, logopedist en verpleegkundig specialist van de hoofd-hals oncologie.”

Ik zie ook ‘de mens achter’ de patiënt en die wil ik leren kennen

“Morgenochtend heb ik nieuwe patiënten op mijn poli. Deze eerste gesprekken met nieuwe patiënten heb ik vanmiddag voorbereid. Ik ken hun medische situatie, weet alle uitslagen van hun onderzoeken en in ons team hebben we het behandelplan besproken. Op ‘papier’ heb ik een goed medisch beeld van mijn nieuwe patiënt. Morgen zie ik ook ‘de mens achter’ de patiënt en die wil ik leren kennen.”

Omdat we zorgvuldig maar ook zo snel mogelijk willen starten met de bestraling,  kan dit voor patiënten aanvoelen als een achtbaan. Toch neem ik de tijd en luister naar zijn of haar persoonlijke verhaal en vragen over de behandeling. Die tijd is nodig om samen van gedachten te wisselen welke behandeling past. Als patiënt kun je hierin ook een keuze maken. Dan is het een afweging tussen kwaliteit van leven en de hoogste kans op genezing.”

Waarom heb je gekozen voor het behandelen van hoofd-halskanker?

“Bij een groot deel van de patiënten met hoofd-halskanker is bestraling de hoofdbehandeling. Ik kan veel voor de patiënt betekenen in deze zware periode. Daarnaast zit de tumor in een gebied met kwetsbare organen. Dit maakt de behandeling ook intensief. En bij het bestralen van kanker in het hoofd-hals gebied zijn er de nodige technische uitdagingen, die het voor mij interessant maken.”

Stefan bekijkt samen op de scan waar de bestraling moet komen. Voordat de behandeling start heeft Stefan de patiënt in een overleg met al zijn collega’s besproken, bijvoorbeeld met de hoofd-hals chirurg, internist-oncoloog, radiotherapeut-oncoloog, verpleegkundig specialist, patholoog en de radioloog. 

Hoe ziet je dag er verder uit?

“Vanmiddag heb ik geen afspraken meer met patiënten, In de middag teken ik op de scan in waar de bestraling moet komen. Ook overleg met ik met de MBBers, de medisch beeldvormend en bestralingsdeskundigen, over de gemaakte bestralingsplannen.”

“En we zijn ook altijd bezig met innovatie, het vernieuwen van de bestralingsbehandeling. Radiotherapie is een vak dat snel verandert. Wij zijn steeds aan het onderzoeken hoe nog preciezer te bestralen om gezond weefsel te sparen en toch de tumor goed te behandelen. Dat kan bijvoorbeeld met een bestralingsapparaat met een ingebouwde MRI-scan. Die willen we aanschaffen voor onze afdeling. Ook werken een collega en ik een dag in de week in het HollandPTC in Delft. Dit is een radiotherapiecentrum waar een andere nieuwe bestralingstechniek worden toegepast: protonentherapie. Doordat we de verschillende behandeltechnieken beschikbaar hebben kan de patiënt uit de Haagse regio de best mogelijke behandeling krijgen.”

“We kunnen patiënten zo snel mogelijk de juiste (bestralings)behandeling geven”

“Door de verbeterde technieken zijn er minder bijwerkingen, ook kunnen we de bestralingsbehandeling vaak in minder aantal keer geven met hetzelfde resultaat. Er is daardoor meer ruimte op de bestralingstoestellen en patiënten kunnen bij ons zonder wachttijden starten met hun bestralingsbehandeling.”

“Verbetering van de behandeling van hoofd-halskanker zit niet alleen in de bestralingstechniek. Het zijn vaak snelgroeiende tumoren. Een deel van deze patiënten wacht lang met naar de dokter gaan. Elke week telt. Om het proces van diagnose tot behandeling te versnellen, is er samen met het hoofd-hals behandelteam een ‘snelpoli’ ingericht waarbij we een deel van de onderzoeken (bijvoorbeeld de MRI en PET/CT scan) al in het bestralingsmasker maken. Dat scheelt tijd en de patiënt kan sneller beginnen met de behandeling waardoor de kans op genezing in sommige gevallen groter is”

“En dat is precies de reden waarom ik gekozen heb voor HMC. De sfeer is goed, met een fijne samenwerking met alle collega’s in HMC. Daardoor kunnen we vernieuwingen om de (bestralings)behandeling te verbeteren, ook snel voor patiënten met kanker inzetten.”