Geertje van Limpt pioniert als verpleegkundig onderzoeker binnen HMC
Haar eerste onderzoek? Beademingsalarmen op de IC en werkdruk

“Want die eindeloze piepjes op de IC…kunnen beter
De IC is voor Geertje vertrouwd terrein – daar werkt ze als verpleegkundige. Toen de kans kwam om onderzoek te combineren met haar werk, greep ze die meteen. Nieuwsgierig? Check. Gedreven? Dubbel check. Geertje ís de blauwdruk van deze nieuwe rol: een pionier met een onderzoekende geest. Haar missie? De zorg voor IC-patiënten én het werk op de IC slimmer, beter en écht bewezen effectief maken. Met kennis en data. Kort gezegd: Evidence Based.
Haar eerste onderzoek? Beademingsalarmen op de IC en werkdruk
Piep. Piep. Piep. Het is het constante ritme van de IC. Alarmen van de beademingsmachine flitsen, piepen en eisen aandacht. Cruciaal voor de veiligheid van de patiënt – maar vaak té vaak. Veel signalen vragen niet direct om actie. Gevolg: alarmmoeheid, stress en vermoeidheid bij zorgverleners die dag in, dag uit scherp moeten blijven.
“Kan dit anders?” Dat was het startpunt van Geertjes onderzoek – inmiddels ook haar promotietraject. Welke alarmen zijn écht belangrijk? En hoe kun je de rest slimmer organiseren? Haar eerste inzichten zijn een begin voor oplossingen.
“Ik heb ervaren IC’ers gevraagd naar hun top 10 alarmen en bijbehorende interventies. Sommige alarmen vergroten de werklast, terwijl andere vooral storend zijn. Ook onderzoek ik welke meldingen dubbel zijn. Met beter filteren kunnen we de werkdruk flink verlagen.”
Verpleegkundigen zijn innoveerders
“Waarom doen we het als verpleegkundigen eigenlijk zo? Er móet een betere manier zijn…” zegt Geertje. “Iedere verpleegkundige stelt zich die vraag. Maar tijd om stil te staan is er nauwelijks.”
Juist daarom is de rol van verpleegkundig onderzoeker zo waardevol. Geertje neemt samen met haar collega’s wél de tijd om vragen te stellen, te onderzoeken en verbeteringen door te voeren. Verpleegkundigen zijn niet alleen doeners – ze zijn slimme, creatieve zorgprofessionals die het verschil kunnen maken.
Onderbouwen met kennis én data
“Echte verbetering ontstaat pas als je de vindingrijkheid van de werkvloer koppelt aan onderzoek en beleid,” legt Geertje uit. “Als je je intuïtie als verpleegkundige durft te verbinden met kennis en data. Dat is precies wat ik doe in mijn rol als verpleegkundig onderzoeker op de IC – Evidence Based Practice laten landen in de praktijk.”
Om dat te stimuleren, organiseert Geertje maandelijks een Journal Club. Samen met collega’s bespreken ze recente onderzoeken en vertalen ze die direct naar de praktijk op de IC.
“Zo bespraken we onlangs een artikel over het juiste moment om dialyse te stoppen op basis van bepaalde waarden in de urine. Omdat er nog geen duidelijke richtlijn is, verschilt de praktijk nu sterk, en het onderzoek bleek niet heel overtuigend. We besloten daarom beter bewijs af te wachten. Toch leverde het gesprek veel op: het helpt ons kritisch te blijven en samen betere keuzes te maken.”
Onderzoek naar beademingsalarmen
Onlangs presenteerde Geertje de eerste bevindingen van haar onderzoek over werkdruk en beademingsalarmen op de IC tijdens een Europees congres. “Iedereen herkende het probleem meteen,” vertelt ze. “Dat was zo’n bevestiging: dit leeft.”
De IC wordt steeds technologischer: slimme apparaten, algoritmes, AI. Vaak ligt de focus op wat dat oplevert voor de patiënt. Maar wat betekent het voor de werkdruk van IC-verpleegkundigen?
“Stel dat een apparaat de zorg 3% verbetert, maar 5% extra werkdruk oplevert – moeten we dat dan wel willen?” vraagt Geertje.
Durf en eigenaarschap
“Je moet lef hebben om als verpleegkundige kritische vragen te stellen. Maar dat is precies wat ons vak vraagt: eigenaarschap en durven denken.”
Daarom pleit ze voor meer onderzoek naar de effectiviteit én impact van handelingen die verpleegkundigen dagelijks uitvoeren.
Met haar werk laat Geertje zien dat verpleegkundigen niet alleen een stem aan het bed hebben, maar ook in de wetenschap.
