5 vragen aan Ronald Liem
“Obesitas verdient zorg, geen schaamte”
Ronald Liem is directeur van de Nederlandse Obesitas Kliniek West én 1 van de chirurgen in de kliniek. De operaties voor mensen met obesitas voert hij uit in HMC Antoniushove en het Groene Hart Ziekenhuis. Ronald zet zich actief in voor betere zorg en meer begrip voor mensen met obesitas: “We moeten stoppen met oordelen. Want iedereen verdient respectvolle en eerlijke zorg.” We stelden hem 5 vragen over obesitas en het hardnekkige stigma dat daar nog steeds op rust.
Wat is obesitas?
“Obesitas is een ziekte waarbij er te veel en ongezond vet in het lichaam zit. Dit vet kan zorgen voor gezondheidsproblemen. Artsen gebruiken de BMI (Body Mass Index) om te kijken of iemand obesitas heeft. Een BMI van 30 of hoger betekent obesitas. Maar BMI is slechts een getal en zegt niet alles. Om goed te kunnen beoordelen hoe ernstig de obesitas bij iemand is, kijken artsen ook naar de buikomvang en andere bijkomende aandoeningen, zoals diabetes of hoge bloeddruk. Bovendien spelen persoonlijke kenmerken zoals leeftijd en afkomst een rol.”
Waarom is behandeling zo belangrijk?
“Wanneer iemand ernstig overgewicht heeft, kan dat leiden tot ernstige ziektes zoals hartproblemen, diabetes, gewrichtsklachten en sommige vormen van kanker. Behandeling van het overgewicht helpt om deze risico’s te verkleinen en de kwaliteit van leven te verbeteren. Zelfs een klein beetje gewichtsverlies kan al helpen. Het doel is niet snel afvallen, maar gezond blijven op de lange termijn. Het aanpassen van de leefstijl is belangrijk, maar soms zijn medicijnen of een operatie ook nodig.
Obesitas is een chronische en ingewikkelde ziekte. Afvallen is geen kwestie van ‘gewoon minder eten en meer bewegen’. Hormonen, stress, slaap, medicijnen en erfelijkheid spelen allemaal een rol als het gaat om (gezond) gewicht. Daarom is het belangrijk dat mensen met obesitas goede, langdurige en persoonlijke zorg krijgen. Er zijn veel vooroordelen over mensen met obesitas. Terwijl het gezien moet worden als iedere andere chronische ziekte – zonder vooroordelen.
Het laatste belangrijke punt. Neem als voorbeeld een patiënt met obesitas die behandeld wordt aan zijn knie. Het is vaak niet voldoende om dan alleen de knie te behandelen. Obesitas kan een onderliggend probleem zijn en daar moet tegelijkertijd ook naar gekeken worden door specialisten.”
Wat is de grootste misvatting rondom obesitas?
“Veel mensen denken dat obesitas je eigen schuld is. Dat je gewoon niet genoeg je best doet voor een gezond gewicht. Maar dat klopt niet. Dit stigma zorgt ervoor dat mensen met overgewicht zich schamen, zorg vermijden en zich slecht voelen. Daardoor krijgen ze vaak niet de juiste hulp. We moeten stoppen met oordelen. Want iedereen verdient respectvolle en eerlijke zorg.”
Wat kan je er zelf tegen doen?
“Voorkomen is beter dan genezen. Gezond eten, genoeg bewegen, goed slapen en stress beperken helpen om ernstig overgewicht te voorkomen. Maar als je toch te zwaar wordt, ga dan op tijd naar de huisarts. Met hulp kun je ernstige klachten voorkomen door op tijd te behandelen.”
Wat zouden wij in Nederland aan de zorg moeten veranderen op het gebied van obesitas?
“We hebben een beter preventiebeleid nodig. En als iemand al obesitas heeft, moet er een goed zorgnetwerk zijn. Zonder drempels. Zodat iedereen de hulp krijgt die nodig is.”